Sunday, May 24, 2015

RPH Matematik Tahun 4 : Pecahan Nombor Bercampur dan Pecahan Tak Wajar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK KSSR TAHUN 4
Mata pelajaran                       : Matematik
Kelas                                        : 4 Islah
Tarikh                                      : 25 Mac 2015
Masa                                       : 8.00 a.m – 9.00 a.m
Bilangan murid                       :  26 orang
Bidang                                     : Nombor dan Operasi
Tajuk                                       : Pecahan
Pengetahuan sedia ada          :
            1) Murid pernah mempelajari topik pecahan sewaktu tahun 3.
            2) Sebahagian murid mampu menyelesaikan operasi darab dan bahagi dengan baik sebelum ini.

Hasil pembelajaran                :
1) Murid dapat mengenal, menamakan dan menulis pecahan tak wajar dan nombor bercampur yang penyebutnya hingga 10 dengan menggunakan:
                                    a) objek
                                    b) gambar rajah

Kemahiran berfikir              
            1) Banding beza : Membanding beza antara nombor bercampur dan pecahan tak wajar
            2) Menjana idea : Memberi pendapat contoh-contoh lain yang berkaitan dengan isi pelajaran.

Penerapan nilai                   : Bekerjasama, yakin dan berani.
Alat bantu mengajar   :
                                    1) Komputer riba
                                    2) LCD
                                    3) Slaid/power point
                                    4) Potongan manila kad berbentuk kek, jus limau
                                    5) Klip video

Strategi pengajaran dan pembelajaran :

LANGKAH DAN
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

ALATAN
Pendahuluan
(3 minit)
Bacaan doa sebelum belajar oleh murid-murid.
Guru meminta murid-murid membaca doa secara kuat dengan lancar dan betul.
Set induksi
(7 minit)
Bagaimana mahu mengira dan menyebut jumlah sebiji kek dan kek span yang telah dipotong menjadi ¾ bahagian?

Bagaimana mahu menyebut nilai satu jug penuh air dan satu jug lagi berisi separuh penuh?

- Guru membahagikan kelas dalam 3 kumpulan. Setiap kumpulan akan diedarkan dengan kad nombor beberapa pilihan pecahan dan nombor bercampur.
- Guru bertanya apakah pecahan yang betul bagi bahagian kek dan air tersebut berdasarkan pengetahuan sedia ada murid.
- wakil murid setiap kumpulan akan mengangkat kad dengan jawapan.
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang bakal dipelajari.
- manila kad berbentuk kek
- jus limau
- kad nombor
Langkah 1
(10 minit)
Maksud nombor bercampur:
“Nombor bercampur menunjukkan nilai lebih daripada 1.”



- Guru meminta 2 orang murid untuk melakonkan situasi majlis hari jadi. (Rujuk buku teks unit 7, halaman 69)
- Seorang murid bertanyakan berapa banyak lagi bahagian hidangan dan air yang tinggal untuk dihidangkan kepada tetamu.
- Seorang lagi menjawabnya dalam bentuk pecahan.
-Slide power point akan ditayangkan dalam masa yang sama.
- Guru membimbing pelajar dan mengaitkannya dengan maksud nombor bercampur.
- Guru menayangkan klip video yang telah disediakan.
Nilai:
- Kerjasama antara murid
- Berkeyakinan tampil ke hadapan kelas.

Alat Bantu Mengajar (ABM):
- Komputer riba dan LCD
- Slaid power point
- manila kad berbentuk kek
- Jus limau
- klip video
Langkah 2
(10 minit)
Maksud Pecahan tak wajar:
“Pecahan tak wajar ialah pecahan yang mempunyai pengangka yang sama dengan penyebut atau lebih besar dari penyebut.”
- Guru akan menayangkan klip video yang telah disediakan.
- Guru menerangkan maksud dan konsep pecahan tak wajar berdasarkan stimulus yang ditunjukkan kepada pelajar melalui slaid dan buku teks
- Guru meminta beberapa orang pelajar bangun dan menyebutkan contoh-contoh pecahan tak wajar.
ABM :
- Klip video
-Slaid power point.
Langkah 3
(20 minit)
Hubungan nombor bercampur dan pecahan tak wajar

- Dalam kumpulan yang sama guru memberikan murid-murid 2 kad bertulis pecahan tak wajar dan nombor bercampur
- Slaid powerpoint akan ditayangkan untuk bimbingan kepada murid.
- Murid perlu menukarkan pecahan tak wajar tersebut kepada nombor bercampur dan sebaliknya dengan menggunakan potongan kek berdasarkan pengetahuan sedia ada dengan kaedah darab dan bahagi dalam kumpulan.
- Murid perlu memaparkan potongan kek tersebut di atas meja kumpulan.
- Guru mengaitkan dengan isi pelajaran iaitu hubungan antara nombor bercampur dan pecahan tak wajar.
Nilai:
- Bekerjasama
- Yakin dan berani

ABM:
- potongan manila kad berbentuk kek
Penutup
(10 minit)
Penilaian dan rumusan terhadap apa yang telah dipelajari (hasil pembelajaran) pada hari ini.
- Guru akan membuat kesimpulan bermula dari awal isi pembelajaran dan memilih murid secara rawak untuk disoal.

No comments:

Post a Comment